Pesumasinad jagunevad laias laastus kaheks nende täiteava asukoha põhjal – kas täitmine käib eest või pealt – rohkem siin

pesumasinadMIDA SILMAS PIDADA PESUMASINAT JA KUIVATIT OSTES?

Kodutehnika hulgas üheks keerukamaks seadmeks peetakse tänapäeval pesumasinat. Eelkõige kaasaegsed seadmed võivad olla keerulised oma tehniliste näitajate, programmide, tõhususe näitajate ja hooldusvajaduste poolest.

Pesumasin on tavaliselt investeering aastateks kui mitte aastakümneteks, seega kodu-pere vajadused on mõistlik enne uue seadme ostmist läbi mõelda.

Kas luuk või aken?

Pesumasinad jagunevad laias laastus kaheks nende täiteava asukoha põhjal – kas täitmine käib eest või pealt – rohkem siin. Pealtlaetavat masinat loetakse ehituselt teataval määral usaldusväärsemaks (kuna trummel on paremini toestatud), eestlaetavat masinat saab aga kergemini paigutada kappi või saab selle pealmist pinda kasutada ära (nt kuivati paigutamiseks).

Kokkuvõtteks võiks öelda, et pealt- või eestlaetava pesumasina kasuks otsustamise aluseks tuleks võtta selle koha suurus, kuhu masin paigutatakse. Lähtuma peab masina sügavusest ja kõrgusest. Reeglina on masina sügavus vahemikus 33 cm kuni 65 cm ja keskmine kõrgus ligikaudu 85 cm. Kui ala, kuhu on kavandatud pesumasinat paigutada, ei sea piiranguid masinale, siis võib aluseks võtta selle, kas eelistatakse pealt või eest laadimist.

Mõlemat tüüpi trumli juurdepääsuga pesumasinaid on olemas ka kitsamates mõõtmetes, aga sellisel juhul on ka seadmete hinnad kallimad.

Pesumasin olemasolevate ja tulevaste vajaduste katmiseks

Kui ruumi küsimus on läbi mõeldud, on kord pesupesemise vajaduste hindamise juures ehk täpsemalt, mis riideid, kui tihti ja millises koguses pesumasinaga pestaks.

Siinkohal tasub uut masinat hankides võtta aega ka selleks, et hinnata, millised on eespool osutatud vajadused pikemas perspektiivis. Tavaliselt arvestatakse pesumasina elueaks vähemalt 10 aastat – selle aja jooksul võivad pesupesemisvajadused muutuda.

Pesumasina trumli mahutavus

Pesumasina suurimaks täitekoguseks võib olla 3-9 kg pesu. Mida piiratumad on vajadused, seda piiratum võib ka masina mahutavus olla. Väikeseks masinaks loetakse 3-5 kg pesu mahutav pesumasin, mis on piisav kuni kahe inimese või väikeste pesukoguste pesemiseks. Kui pesumasinat kasutatakse ka muude suuremate esemete pesemiseks, siis tasub uurida, kas need väiksesse pesumasinasse sisse mahuvad, st nii luugist sisse kui ka trumlisse sisse. Suuremateks masinateks, mis sobivad näiteks mitmeliikmelisele perele, peetakse alates 6 kg pesu mahutavast pesumasinast. Kui pesumasinat kasutatakse ka muude suuremate esemete pesuks (nt tekid, vaibad jne), siis tasub selgitada, kas need väiksesse pesumasinasse sisse mahuvad, st nii luugist sisse kui ka trumlisse sisse.

Pesu- ja loputusprogrammid

Pesupesemiseks on masinatel tavaliselt erinevad programmid (kuni 20). Programmid hõlmavad vee temperatuuri, veekulu, tsentrifuugimise kiirust ja ka pesu pesemiseks kuluvat aega. Programmide hulgas võivad olla eelpesu (eriti määrdunud riiete jaoks), järelloputus (allergikute jaoks), kiirpesu (vähemäärdunud riiete jaoks), kangamaterjali arvesse võtvad programmid jt.

Kaasaegsetel masinatel võib olla ka erinevaid loputusprogramme.

Loputus sisaldab tavaliselt 3-5 vee vahetust, mis võib 50liitrise pesutsükli puhul tähendada kuni 40 liitrit vett. Järelloputuse korral võib olla võimalus loputusi teha kuni 7 korda. Järelloputust võib vaja olla pehme vee, õrna pesu või allergikute pesu pesemise korral.

Kuivamisvõimalused

Kodused kuivatustingimused määravad, kui võimas peaks olema pesumasina tsentrifuugimissuutlikkus või kas on vaja eraldi kuivatit.

Kuivati puhul on vajalik, et masin tsentrifuugiks pesu kiirusel vähemalt alates 800 pööret/minutis. Tänapäeval on enamus pesumasinate tsentrifuugimisvõimsuseks 1000-1600 pööret/minutis. Mida suuremal kiirusel tsentrifuugida, seda kuivem on tulemus.

Ametlikud säästlikkuse ettekirjutused

Kodumasinate (sh pesumasinate) energiatõhusus on tänapäeval oluliseks teemaks nii riiklikult kui ka rahvusvaheliselt ning seda valdkonda reguleeritakse Euroopa Liidu tasandil. Pesumasinate klassifikatsiooni aluseks on puuvillase pesu pesemine temperatuuril 60 °C täislaetud masina korral ning 15 °C-se temperatuuriga külma vee korral.

Energiatõhususe määramiseks kasutatakse tähtede ja plusside kombinatsioone – A+++ kuni A+ eriti hea tõhususe jaoks ning A kuni G väga hea kuni nõrga tõhususe jaoks. Katsed on näidanud, et hea tõhususega pesumasin (A) võib kulutada peaaegu 2 korda rohkem energiat kui väga hea tõhususega pesumasin (A+++).

Tõhususkategooriaid Ast kuni Gni kasutatakse ka pesumasina pesemistulemuse ja kuivatamise tulemuse hindamiseks.

Masina pesemistulemuse puhul on väga tõhusate ja tõhusate tulemuste vahel raske pelgalt silmaga vaadates vahet teha.

Seadme energia- ja veekulu kohta on üldiselt toodud info seadme tehnilises kirjelduses vormis aastane kilovattide kulu teatud arvu pesutsüklite ning aastane liitrite kulu teatud arvu pesutsüklite puhul. Need näitajad aga iseloomustavad standardprogrammi (nagu eespool esitatud – puuvillase pesu pesemine 60 °C temperatuuril, milleks kasutatakse 15 °C külma vett.

Moodsate pesumasinatega aga saab ökonoomselt pesta, kui valida madalatemperatuuriline programm (20-40 °C). Väga madalal temperatuuril pesemise puhul (nt 20 °C) toimub pesu eelleotamine, mis aitab saavutada sama hea tulemusekõrgetemperatuurilise pesemisega võrreldes.

Pesumasina juhtpaneel

Programmide valik võib toimuda kas vastavat nuppu keerates või elektroonilise või puutetundliku juhtpaneeli kaudu valikut tehes. Olenemata, mis tehnoloogiat on kasutatud masina seadistamiseks, tasub kasutajal enda jaoks selgeks teha, kui lihtne on emma-kumma süsteemiga hakkama saada (programmi sätete määramine ja nende korrigeerimine, võimalike tõrgete selgitamine ja nende kõrvaldamine, erifunktsioonide kasutamine (nt taimer, tsentrifuugimise suurendamine või välja lülitamine).

Mida veel pesumasin pakkuda võib?

Kaasaegsed pesumasinad võivad kasutajale pakkuda ka erinevaid lisafunktsioone pesupesemise lihtsustamiseks. Mõned näited sellistest lisavõimalustest oleksid järgmised:

– pesuaine automaatne doseerimine ja pestava pesu eelkaalumine – automaatne doseerimine aitab vältida liigset pesuvahendi kasutamist ühe pesu korral. Selleks on loodud süsteem, kus kasutaja paneb pesumasinasse kord teatud aja jooksul suurema koguse pesuainet ja masin ise võtab sealt vajatava koguse. Pesu koguse eelkaalumine aitab säästa vett, st pesumasin võtab just nii palju vett, kui tsükli käitamiseks on vaja;

– auru kasutamine pesemise ja kuivatamise käigus paremate tulemuste saamiseks (õrnem pesu, vähem kortse tekitav kuivatamine);

– otseveoga trummel, mida hinnatakse hästi kasutusele vastupidavaks, kuna trumlirihma puudumisel ei ole ohtu, et see katki läheks, ning lisaks tekitab see lahendus ka vähem müra;

– ajaseadesüsteem ja viitstardifunktsioon lubavad kasutajal seada pesumasina tööaja enda plaanidega paremini kokkusobivaks – kiirendada tsükli kestust või seada tsükli algusaeg soodsama elektrihinna ajale;

– täiendavalt võib veel olla eestlaetava pesumasina luugi blokeerimine, automaatne vee sisselaske süsteem, lekkekaitsesüsteem, vahukontroll, mürasummutus.

Hooldusteenused

Pesumasin vajab hooldust nagu kõik muudki seadmed – tasub välja selgitada, kas garantii kehtib kogu pesumasinale või selle mõnele osale, kuidas pääseb ligi erinevatele pesumasina osadele, kus asuvad erinevad filtrid ja kui tihti tuleb neid kontrollida ning kuidas pesumasina eest hoolitseda nii, et selle eluiga oleks piisavalt pikk. Pesumasina konstruktsioonilisest aspektist on mõtet pöörata tähelepanu veepaagi materjalile, st kas see on plastist, emailitud või roostevabast terasest.

Pesumasinaid on saada erinevates hindades – lihtsamad soodsamate ning väikeste mõõtmete ja erinevate funktsioonidega masinad kallimate hindade eest. Masina valikul tasuks hetkeks mõelda ka võimalike remondivajaduste peale – kui soodsama masinaga peaks midagi juhtuma, siis kas on remondikulud on mõistlikud ja varuosad lihtsalt kättesaadavad. Paljudel pesumasinatootjatel on oma esindaja Eestis – lõpliku valiku tegemisel tasuks ehk sellelegi mõelda, et mis tootja esindus kus asub ja mis laadi teenuseid seal pakutakse.